Vánoční dárky bez odpadu

Už se nám to zase blíží: Vánoce. Svátek klidu, míru a konzumerismu. Co když se ale chcete s Vánoci vypořádat bez odpadu a ekologicky? Nebo máte blízké nadšence do zero waste a chcete jim udělat radost bezodpadovým dárkem? I Vánoční dárky mohou být zero waste, a abychom vám to hledání usnadnili, máme pro vás spoustu nápadů, kterými se můžete inspirovat. Většina z nich je zároveň i minimalistická, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou!

Darujte zážitky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak na vánoční dárky bez odpadu, je darování zážitků. Od masáží po dovolenou, zážitkový dárek seženete v každém finanční rozpočtu. A skoro všechny jsou úplně bezodpadové, možná krom dárkové poukázky. Potřebujete sehnat jen malý symbolický dáreček, třeba pro šéfa v práci? Co takhle se s kolegy složit třeba na poukázku do jeho/její oblíbené restaurace?

DIY dárky

Do-it-yourself, aneb udělej si sám. Darování doma vyráběných dárků se tolik podceňuje, a přitom přinášejí obdarovaným největší radost. Dáte si totiž se jejich výrobou na čas, a čas je v našem dnešním životním tempu nad zlato. Pro inspiraci koukněte třeba na náš článek s návody na výrobu domácího makeupu.

Zero waste nezbytnosti

Mnoho vašich ekologicky smýšlejících přátel ocení praktické dárky, a to především ty, které jim zjednoduší žití bez odpadu. Od skleněných, bambusových, nebo nerezových brček (které udělají radost všem, nejen zerowasťákům!), po vermikompostéry, opět je seženete ve všemožných finančních hranicích. Pro trochu inspirace koukněte třeba na náš eshop!

Ekologická kosmetika

Všichni jsme už někdy dostali k Vánocům dárkovou sadu kosmetiky. Většina té je ale balena v plastových lahvičkách, a na to ještě často v plastovém dárkovém obalu. Přitom ekologičtější varianty jako voňavá přírodní mýdla, tuhé šampony či kondicionéry, nebo pleťové oleje poslouží stejně tak dobře, a to bez zbytečné produkce odpadu.

Dárky z druhé ruky

Hledáte dárky pro pžíznivce života bez odpadu? Pak se nebojte sáhnout po dárcích z druhé ruky! Tak se dá sehnat spousta produktů, které jsou jako nové a v podstatě nepoužívané. Já třeba ráda zajdu do výběrových sekáčů, kde koukám po svetrech, šálách, či šátcích: ty jsou z mé zkušenosti nejlepšími dárky! A proč je nekoupit rovnou z první ruky? O tom jsme natočili YouTube video, kde všechno vysvětlujeme.

Podporujte malé firmy a domácí výrobu

Nakupovat u malých Českých firem má hned několik výhod. Za prvé se neznečišťuje životní prostředí kvůli převozu přes půl planety, za druhé podporujete domácí ekonomiku, a do třetice všeho dobrého, jsou tyto produkty často daleko kvalitnější.

A jaké jsou vaše tipy na Vánoční dárky bez odpadu? Dejte nám vědět v komentářích, rádi se přiučíme!

Kategorie: Naše tipy

Čtěte dále!

Chcete vědět o dalších skvělých článcích? Zanechte nám svůj email a my Vás budeme o všem důležitém informovat.

Nechci vědět více o zero waste