Zero waste není jednorázová záležitost, nejde nastavit, připravit, zapnout ani vypnout. Je to životní styl, do kterého se zamilujete. A proč? No protože…

Zero waste je jednoduchý

Je to ten nejjednodušší a nejpřirozenější způsob života, jaký si umíte představit. Pro nás zero waste znamená minimalistický život společně se snahou o redukování množství vyprodukovaného odpadu. Pokud se totiž společně se zero waste nestanete minimalisty (ať pro Vás toto slovo znamená cokoli), dříve či později narazíte na to, že Vám věci z Vašeho „normálního“ života v zero waste tak trochu překážejí. Ovšem, hranice máme každý jinde a to, co je pohodlné pro mě, nemusí být pohodlné pro Vás. Pro celý přechod na zero waste je důležité, abyste se cítili dobře v každém okamžiku.

Jednoduchost nespočívá jen v tom, že nemusíte odpad vynášet tak často jako dříve, ale také kvalitnějším způsobu života bez nebezpečných chemikálií ve Vašem jídle či sprchovém gelu.

Zero waste přináší volnost

Volnost a hlavně hromadu času, který můžete strávit s Vašimi blízkými. Pokud budete žít v souladu se zero waste a respektovat bezodpadové principy, snadno získáte velkou spoustu času, který jste dříve trávili například tříděním a vynášením odpadu, balením a rozbalováním dárků, rozmýšlením co na sebe nebo hledáním věcí ve Vaší domácnosti. Všechen tento čas je cenný. Nakládejte s ním tak.

Život v souladu s přírodou

Všichni si přejeme, aby naše příroda zůstala krásná i pro naše děti, jejich děti a všechny další generace lidí, které nejspíš ani nikdy nepotkáme. Ale nechováme se podle toho. Průměrný čech vyprodukuje ročně alarmujících 318 kg odpadu. Američané přibližně trojnásobek. Přírodu zamořujeme chemickými postřiky konvenčně pěstované zeleniny a ovoce a chemikáliemi používanými při výrobě aut, oblečení a dalších věcí, které denně používáme. Život v souladu se zero waste znamená pro jedovaté chemikálie zákaz vstupu do našeho života. Minimalismus zase znamená celkové snížení věcí, které spotřebováváme (a vyhazujeme).

Zero waste šetří peníze

Zpočátku se může zdát, že některé věci jsou dražší, než jejich konveční varianty. Až do chvíle, kdy zjistíte, že nové výrobky, pořízené v souladu se zero waste – tedy takové, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů jako dřevo, kov, sklo a papír – vydrží mnohem déle, než jejich plastové alternativy.

Nepotrvá dlouho a zjistíte, že věci, které jste dříve považovali za nezbytné jednoduše nepotřebujete. Omezíte svoji potřebu nakupovat suvenýry z cest a drobné plastové dárečky. Nebudete se cítit nevhodně pokud odmítnete převzít dárkovou tašku s visačkou, propiskou a papírovým blokem na konferenci. Všechny tyto věci už doma totiž dávno máte.

Lze začít hned teď

    Zero waste není o komplikování Vašeho života. Zero waste neznamená, že musíte vyrábět doma vlastní zubní pastu a další věci, které byste jinak kupovali. Cesta k zero waste by měla být pozvolná. Začněte tím, že si vyberete jednu oblast Vašeho domova – například ložnici a šatník – a definujete si své priority. Je Vaší prioritou nekupovat žádné nové obleční? Vydržte to 30 dnů! Postupně budete své priority upravovat tak, abyste dosáhli stavu, který si přejete. Jak postupovat dále Vám poradí třeba náš článek Jak začít se zero waste?
    Ať Vás cesta baví.

Radim Kučera

Ahoj, já jsem Radim a v Zero waste life mám na starosti chod webu, strategický rozvoj firmy a všechno, co s tím souvisí. To proto, že mě baví plánovat a přemýšlet o různých souvislostech. Také momentálně pracuji na dvou nových projektech, které budeme v rámci Zero waste life představovat, jeden z nichž budou konzultace o tom, jak vaši domácnost či podnik vést bez odpadu. A čemu se věnuji mimo Zero waste life? Spoluvlastním a vedu realitní agenturu R21, připravuji vlastní developerský projekt a pomáhám lidem investovat do nemovitostí. Jo a také jsem milovník Tex-Mex kuchyně!

Čtěte dále!

Chcete vědět o dalších skvělých článcích? Zanechte nám svůj email a my Vás budeme o všem důležitém informovat.

Nechci vědět více o zero waste