Ach, to léto. Dny se prodlužují, teploty zvyšují a plasty množí na plážích v tropických destinacích plných turistů. Proto pro Vás dnes máme šest tipů, jak zvládnout ekologické cestování rychle, bezstarostně a jednoduše.

1.    Volte bližší destinace

I objevování tuzemska vlakem mže být skvělé dobrodružství!

Pokud máte výběr destinace pro vaši letní dovolenou teprve před sebou, zkuste objevovat tuzemsko, nebo alespoň Evropu, raději než vzdálenější destinace. Místo Thajska objevujte Itálii, Španělsko, nebo Balkán, nebo ještě ekologičtěji kupte týdenní jízdenku na vlak a hurá na výlet po Česku. Výrazně tím omezíte emise skleníkových plynů i odpad – a kdo by nechtěl zpomalit změnu klimatu?!

2.    Digitalizujte

Od knih pro zábavu na cestě, přes slovníky cizích jazyků, po lístky na vlak či letadlo. Tato změna je jedna z nejjednodušších, co můžete udělat, a přitom bude mít velký dopad. Navíc to znamená, že i Vaše zavazadla budou lehčí, čímže se ušetří další emise, ale i kolečka Vašeho kufru, či ještě líp Vaše záda. Digitální formát je velkou součástí ekologické cestování.

3.    Vlastní láhev na vodu

Musíme to znova opakovat? Vlastní nerezovou , dřevěnou nebo skleněnou lahev s sebou noste za každé situace! Prázdnou si ji můžete vzít i přes bezpečnostní kontrolu na letišti a pak si ji naplnit u pítka. Jestli z tohoto seznamu vyberete jen jednu věc, kterou do Vašich ekologických cest zakomponujete, tak ať je to tato.

4.    Nahraďte/odmítněte brčka

Letní drinky v zero waste stylu se bez eko brček neobejdou.

Je docela vysoká šance, že ať jedete na dovolenou po památkách nebo k moři, tak narazíte na situaci, kdy si budete dávat v restauraci nebo baru něco k pití. Na většině míst Vám automaticky dají plastové brčko, takže nezapomeňte požádat o drink bez něj. Ve většině případů si bez brčka poradíte, ale pokud chcete být super styloví “zírouwajsťáci“, pak se vybavte vlastním skleněným, bambusovým, nebo nerezovým brčkem!

5.    A co zero waste holení?

Takže Vy letíte na dovolenou k moři, ale nemůžete si s sebou vzít svou zero waste žiletku. Respektive samotný nerezový strojek si do letadla vzít můžete, ale břity už Vám u kontroly neprojdou. Co s tím? Máte tři možnosti: buď si zabalíte konvenční plastovou žiletku (ideální pokud doma máte nějakou starou nepoužitou z dob předbezodpadových – můžete ji pak vozit na všechny cesty, místo toho ji vyhodit bez použití), nebo ve vaší destinaci budete shánět nové břity (ve městě možné, ale záleží na tom, kolik času jste hodni investovat). Anebo se na to vykašlete a týden holt nebudete mít hladké nohy či tvář – a rozhodně se neciťte jako že se oholit musíte kvůli “společenským standardům“. Je to Vaše volba, na standardy kašlete.

6.    A rukavice…?

Buďte správný „zírouvejsťák“ a pomozte uklidit přírodu ve Vaší destinaci!

Přesně tak – rukavice. Tedy abychom byli přesnější, pracovní nebo staré gumové rukavice. A proč? Pokud jedete kamkoli do přírody nebo na pláž, budete přece jako správný vyznavač zero waste chtít sebrat odpad povalující se tam, kde rozhodně nepatří. Úklid přírody pozvedá ekologické cestování na úplně jinou úroveň. A pokud Vám jako odměna nestačí dobrý pocit z ochrany přírody, ať jsou jí všechny ty obdivné komentáře, které dostanete, až vyfotíte fotku „před a po“ vašem úklidu na Instagram. Ale beze srandy, na takové fotky koukáme moc rádi a nás i ostatní skvěle motivují. Takže nás nezapomeňte označit 😉!

Čtěte dále!

Chcete vědět o dalších skvělých článcích? Zanechte nám svůj email a my Vás budeme o všem důležitém informovat.

Nechci vědět více o zero waste