Stále zde mluvíme o změně a o nových materiálech. Pojďme se tedy podívat na to, jak s nimi zacházet v praxi. Kde je můžeme začít používat, místo čeho a proč? Díky těmto 8 věcem se Vaše cesta za životem bez obalu stane o něco lehčí.

 1. Lahev na více použití
  Jestli si vyberete plastovou, nerezovou či skleněnou je jen na Vás. Tím nejdůležitějším bodem je, že začnete používat jednu jedinou. Stane se Vaším parťákem na cestách, ve škole, klidně i doma. Snížíte tím počet prodaných předražených balených vod a následovnou záplavu PETek. Nemusíte nic recyklovat, zbavíte se odpadu a postoupíte o krok dopředu při Vašem zero waste snažení.Otevírání nerezové flašky
 2. Coffee cup = hrnek na kávu
  Myslím, že se mezi Vámi najde velká spousta milovníků kávy, pro které je tento produkt stejně důležitý jako lahev na vodu. Každý jsme se někdy zastavili u pouličního stánku na kávu pro nějaké to latte či cappuccino. Ale věděli jste, že ty nevinně se tvářící papírové kelímky nejsou recyklovatelné a v jejich obsahu je velké množství plastu? Aha! Tím pádem pořízení kvalitního kelímku na kávu je jasnou volbou. V dnešní době lze nalézt i kelímky skleněné, které dodávají vlastníkovi opravdový styl.
 3. Látkova taška a pytlík
  Velmi jednoduchá a elegantní náhrada igelitek a sáčků. Látkové tašky na celý nákup a pytlíky na jednotlivé potraviny, jako třeba ovoce či pečivo. Není zde potřeba zdlouhavě popisovat, jak výhodné to je. Už nebudete mít miliony igelitek po celé domácnosti a vždy budete vědět, že na nákup máte tyto tašky a žádné jiné.Zerowaste látkové pytlíky dobré na přenos a úschovu potravin
 4. Látkové kapesníky
  Touto změnou můžete dát sbohem tunám posmrkaných kapesníků, až zase přijde rýmyčková sezóna. Je to stále dokola, protože je můžete stále dokola používat. Lze si je koupit, či vyrobit, avšak ve společnosti se blýsknete spíše s těmi kupovanými. Pokud neradi smrkáte stále jen do jednoho kapesníku, a věřte, že tento problém má mnoho lidí, není nic jednoduššího než vyrobit si spoustu znovupouživatelných látkových kapesníků. Využijte třeba starší bavlněné tričko. Rozstříhejte ho na spoustu kousků, přičemž každý můžete použít jen jednou a potom je všechny vyprat. Kde je snaha, tam je cesta.
 5. Látkové odličovací tampónky
  Není třeba používat jednorázové odličovací tampónky, existují totiž bavlněné, které lze po použití vyprat. Nejenže je můžete najít všude po internetu, stejně jako kapesníky si je můžete vyrobit sami doma. Postačí více vrstev nějaké savé látky, třeba bavlny. Dalším dobrým tipem jsou papírové “uchošťoury”. Jsou kompostovatelné, na rozdíl od těch plastových. Poté už se nebudete muset trápit s nadbytečným odpadem spojeným s kosmetikou.
 6. Vlastní krabičky
  Ať už jste kdekoliv, v restauraci, na kebabu či ve školní jídelně, všude máte možnost vzít si jídlo s sebou. Bohužel, všude dostanete ty polystyrénové krabičky, do který se pěkně tuk vsaje, a to si poté zkuste recyklovat. Pokud s sebou vezmete vlastní krabičku, ušetříte zbytečné nevyužitelné krabičky a pár kaček k tomu.
 7. Kartáček
  Jestliže vyměníte plastové kartáčky za dřevěné, zbavíte se povinnosti je každé tři měsíce vyhazovat, i když kdo z nás to opravdu dělá? Velkým plusem bambusových kartáčků je jejich schopnost rozložit se. Proto se je nemusíte bát hodit na kompost, až Vám doslouží.Bambusové zero waste co-friendly kartáčky
 8. Menstruační kalíšek,  vložky a tampóny z biobavlny
  Tento bod ocení hlavně to něžnější pohlaví. Každá to známe, návštěva přijde jednou měsíčně a nevěřili byste, kolik odpadu vytvoří. Ekologickou alternativou pro klasické vložky či tampóny jsou silikonové menstruační kalíšky, velmi doporučované, ale také ne úplně běžné. Proto trochu méně invazivní variantou jsou rozkladatelné vložky a tampóny z biobavlny nebo znovupouživatelné vložky, které lze vyprat. Menses není příjemnou záležitostí, tak z něj nedělejme ještě méně příjemnou záležitost pro přírodu.

Nemusíte vše měnit na jednou. Postupná změna je také změna. Je zbytečně přemýšlet o tom, jak zastavit znečištění způsobené dopravou, když jste ani nezačala přemýšlet o tom, jak žijete Vy sami. Vybudováním silných základů podpoříme příchod větší změny.

Hanka ♡

Čtěte dále!

Chcete vědět o dalších skvělých článcích? Zanechte nám svůj email a my Vás budeme o všem důležitém informovat.

Nechci vědět více o zero waste